Krótki opis

Dunkan (nr rej. P-5486/23) pies, urodzony w październiku 2022r. przyjechał do Schroniska z ul. Prowiantowej w dniu 22.02.2023r.

  Polityka bezpieczeństwa

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady dostawy

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady zwrotu

(edytuj w module Customer Reassurance)

Dunkan

Krótki opis

Dunkan (nr rej. P-5486/23) pies, urodzony w październiku 2022r. przyjechał do Schroniska z ul. Prowiantowej w dniu 22.02.2023r.

  Polityka bezpieczeństwa

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady dostawy

(edytuj w module Customer Reassurance)

  Zasady zwrotu

(edytuj w module Customer Reassurance)

Dunkan (nr rej. P-5486/23) pies, urodzony w październiku 2022r. przyjechał do Schroniska z ul. Prowiantowej w dniu 22.02.2023r.

Dunkan to duży, masywny pies, o pięknym rudo-brązowym umaszczeniu. Przechodził różne etapy rozwoju, łącznie z szalonymi szczenięcymi zagrywkami, szczeniackimi pomysłami na zabawy, podgryzaniem, niepotrzebnym nakręcaniem się i dość mocnym ekscytowaniem się na nowe sytuacje. W tej chwili Dunkan powoli zmienia się z rozbrykanego szczeniaka w statecznego, dojrzałego psa. Zdążył wyrosnąć z głupot i zmądrzeć. Jest bardziej opanowany, chociaż długie głaskanie powoduje u niego jeszcze w dalszym ciągu niepożądane reakcje w postaci nadmiernego nakręcania się i ekscytacji.

Dunkan jest psem odważnym, towarzyskim, łaknącym obecności człowieka. Mimo, że dotyk go pobudza, to chętnie inicjuje kontakt z człowiekiem, wtula się w niego i oczekuje czułości. Należy jednak wyznaczać mu granice podczas takich czułości, bo będzie próbował podporządkować sobie człowieka i postawić na swoim.

Dunkan od początku pobytu w schronisku umiał ładnie spacerować i zajmować się swoimi psimi potrzebami. Psiak potrafi usiąść i czekać na założenie obroży. Nie szarpie, idzie spokojnie na luźnej smyczy, a w razie potrzeby grzecznie przy nodze. W trakcie spaceru eksploruje teren. Ma smykałkę do kopania dziur – gdy go coś zainteresuje potrafi przekopać ziemię. Nie boi się burzy czy też deszczu – żadna pogoda nie jest mu straszna. Chętnie wchodzi do rzeki, by się schłodzić lub pobawić wodą. Praktycznie całkowicie zostało wyeliminowane podgryzanie smyczy, czy rąk (chociaż bardzo rzadko czasami to się jeszcze zdarza) ale wystarczy stanowcze „nie" i uspokaja się. Bardzo ładnie reaguje na wydawane mu polecenia. Pilnuje się opiekuna i chętnie z nim współpracuje. Nie zwraca uwagi, na ruch uliczny, rowerzystów czy przechodniów. Chociaż ludzie go ciekawią, ale nie dąży do interakcji z nieznajomymi. Dunkan dobrze znosi schroniskowe akcje w centrum miasta, czy też psacery w towarzystwie nowych osób. Sam kilka razy jechał autem i oswoił się z nim. Nie ma problemu z wsiadaniem do niego, czy też samą podróżą – zachowuje spokój i grzecznie siedzi bądź leży na kolanach wolontariuszki. Nie boi się również schodów – bez wahania pokonuje kładkę dla pieszych. Dobrze znosi zabiegi pielęgnacyjne typu czesanie, czy aplikowanie preparatu od kleszczy. Wolontariuszka miała okazję również uczestniczyć jednorazowo w jego rutynowych badaniach i Dunkan dobrze się podczas nich zachował – wizyta u weterynarza przebiegła pozytywnie.

Relacje Dunkana z innymi psami są poprawne, niemniej jednak z uwagi na jego nachalność i brak delikatności, niektóre psy niekoniecznie są zainteresowane poznaniem Dunkana. Psiak jest bardzo zainteresowany i ciekawy psich kolegów. Dotychczasowo współdzielił boks ze starszymi, zrównoważonymi suczkami, natomiast obecnie mieszka z młodą psicą. Oba psy dogadują się ze sobą. Dunkan wykazuje jednak zachowania dominujące i próbuje sobie podporządkować otoczenie, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi człowiek. Potrafi być zazdrosny o „swoich" ludzi, wręcz trochę zaborczy. Oprócz psów Dunkan miał okazję zapoznać się z kotem i spotkanie to przebiegło spokojnie, z zainteresowaniem z obu stron. Psiak nie przejawił żadnych negatywnych zachowań, jednak wszystko zależy od kota oraz sytuacji.

Dunkan wykazuje się dominującym charakterem i przyszły właściciel musi mieć świadomość, że należy mu wyznaczyć konkretne zasady: co wolno, a czego nie. Potencjalny dom musi wykazać się konsekwencją w podejściu i egzekwowaniem ustalonych zasad. Z dotychczasowych obserwacji wydaje się również, że Dunkan jest psem jednego właściciela, tzn. jak najbardziej będzie doskonale odnajdywał się w gronie rodzinnym, ale posłuszeństwo będzie przejawiał do jednej osoby. Przyszły właściciel musi zdawać sobie sprawę, że chociaż Dunkan wyrósł już z wieku szczenięcego, to w dalszym ciągu wymaga nauki poprawnych, psich zachowań.

Psiak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne na spacerze, jednak ze względu na to, że w młodym wieku trafił do schroniska, będzie wymagał również nauki czystości w domu. Ważne jest, aby zapewnić mu prawidłową socjalizację. Należy zachować względem niego stanowczość, bo bardzo łatwo wejdzie przyszłemu właścicielowi na przysłowiową „głowę". Rodzina adopcyjna powinna pamiętać, że Dunkan to pies o silnym charakterze, który będzie testował człowieka w różnych sytuacjach. Z uwagi na swoje gabaryty – to naprawdę duży i silny pies – nie polecamy Dunkana do domu z małymi dziećmi. Trzeba też zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, ponieważ ma duże pokłady energii i sam dom z ogrodem, bez dodatkowych spacerów, nie sprawdzi się.

 *Powyższy opis został stworzony na podstawie obserwacji zachowania psa w schronisku. Należy mieć świadomość, że po adopcji zachowanie psa może ulec zmianie. 

P-5486/23

Opis

Płeć
Pies
Wielkość
Duży
Wiek
1-8 lat
Sierść
Krótka