30%20mapa.jpg

1 wybieg wilków

3 wybieg kuców szetlandzkich

4 wybieg żubrów

5 wybieg osłów

6 wybieg jeleni

7 mini zoo (świnki wietnamskie, króliki)

8 woliera kur czubatek

9 wybieg koników polskich

10 wybieg danieli

11 woliery ptaków drapieżnych

12 pawilon rysia

13 pawilon żbików

14 wybieg niedźwiedzia brunatnego

15 wybieg bocianów

16 staw z ptactwem wodnym

17 wybieg kur domowych

18 wybieg kóz

2%20%C5%81AWKA.jpg

Akcent ZOO to jedyny tego typu obiekt w Polsce, gdzie nie pobiera się opłaty za wstęp, w całości położony na terenie zabytkowym i czynny przez całą dobę. Na noc zamykana jest tylko alejka wewnętrzna, natomiast ta wiodąca dookoła obiektu jest dostępna przez całą dobę i cały rok. 

Projektując białostocki Akcent ZOO pomyślano o jego dostępności i komforcie zwiedzających. Wykonano nowe alejki, aby ułatwić poruszanie się. Zwiedzający mają do dyspozycji stylowe ławeczki zamontowane przy zewnętrznej alejce spacerowej dające możliwość obserwacji zwierząt, a także pomost z ławeczką nad stawem, położony w otoczeniu starych drzew, gdzie można w ciszy, obcując z naturą, poczytać książkę czy spotkać się ze znajomymi. 

W centralnej części obiektu znajduje się staw z dwiema wyspami, na których rosną dorodne olchy. Chętnie wykorzystują je ptaki wodne do odpoczynku czy noclegu, lub odbycia lęgów. 

Wzdłuż alejki biegnącej przez środek obiektu zlokalizowane zostały pawilony dla rysia i żbików, wybieg dla niedźwiedzi oraz wybieg dla wilków. Wszystkie wybiegi przeznaczone dla drapieżników są zlokalizowane blisko siebie. Jest to korzystne dla samych zwierząt, obsługi obiektu, ale także dla zwiedzających.

Tuż obok ssaków drapieżnych mieszkają ptaki drapieżne, a obok żbików zadomowiły się kozy. Dalej mamy drewniany most nad kanałem, obok którego mieszkają bociany. Koło bocianów jest wybieg dla ptactwa domowego, a za nim wybieg królików. Kolejny obiekt to mini zoo, gdzie rządzą świnki wietnamskie. Ten fragment Akcentu stanowi największą atrakcję dla dzieci.

Bardzo ważnym elementem wypełniającym przestrzeń są rośliny.

Ciekawym pomysłem było założenie kilku barwnych wysp kwiatowych, skomponowanych na bazie budlei Dawida i jeżówki purpurowej, które nazywane są „motylarniami” na świeżym powietrzu. Posadzone rośliny swoimi barwami i aromatem wabią roje motyli oraz inne owady odżywiające się nektarem. W ciepłe i słoneczne dni, przy odrobinie szczęścia, można tu spotkać kilkanaście gatunków motyli. W sąsiedztwie „motylarni” ustawione zostały domki dla owadów zapylających, które chętnie tu żerują.

3%20motyl.jpg
4%20domek%20owad%C3%B3w.jpg

W ostatnim czasie powstały też inne, ciekawe kompozycje roślinne, złożone z zimotrwałych odmian rododendronów, azalii i oleandrów. Założono też wielobarwne wrzosowisko typu „kwaśna łąka”, oryginalne skalniaki oraz zagajniki, np. brzozowy na wybiegu jeleni, lub świerkowy na wybiegach niedźwiedzi i wilków.

W ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowano projekt zgłoszony przez mieszkańców miasta. Jest on dedykowany osobom niewidomym i niedowidzącym. Jego celem jest poprawa dostępności obiektu dla tej grupy mieszkańców. Przy głównych bramach wejściowych zostały zainstalowane dwa ultradźwiękowe terminale informacyjne (dotykowe). Mają kształt dużego planu sytuacyjnego przygotowanego w formie trójwymiarowego piktogramu, który pozwala poznać topografię Akcentu ZOO. Terminale są wykonane w kontrastowych kolorach i dodatkowo wzbogacone informacją dźwiękową. Dzięki temu będą z nich mogły korzystać osoby nieznające alfabetu Braill’a oraz słabowidzące dzieci. To również dobre rozwiązanie dla osób starszych. Na bramach wejściowych zostały również zamontowane dwie tablice informacyjne z tekstem napisanym alfabetem Braill’a. Zawierają informacje o nazwie, adresie i godzinach otwarcia obiektu.  Ponadto przy każdym wybiegu jest umieszczona tabliczka dotykowa z opisem i trójwymiarowymi postaciami zwierząt.