foto%203.pngfoto%204.jpg

Szczeniak czy pies dorosły?

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to czy wybrać szczeniaka czy psa dorosłego. Szczeniaki mogą dostarczyć wiele radości, pod warunkiem że ma się dużo czasu i cierpliwości. Pamiętaj, że młode zwierzę wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, tak więc trzeba mu poświęcić sporo czasu by zaspokoić jego sferę emocjonalną i właściwie ukształtować osobowość. Musimy się też liczyć z tym, że w czasie dorastania i zmiany uzębienia szczenię będzie niszczyło wiele rzeczy.

Mało kto zdaje sobie sprawę ile korzyści wypływa z nabycia dorosłego psa. Większość dorosłych psów szybko przywiązuje się do nowych właścicieli, niektóre z nich robią to wyjątkowo żarliwie. Zdarza się ze dorosły pies przynosi ze sobą błędy poprzednich właścicieli – problemy z dyscypliną, objawy choroby sierocej – z tym można sobie poradzić.

Starszy pies może być dobrym towarzyszem życia. Nie jest już tak aktywny, jak młody pies, nie wymaga też takiego wkładu w wychowanie jak szczenię. Wybór starszego psa często podyktowany jest też względami praktycznymi. Szczenię będzie żyło jeszcze kilkanaście lat, a jeśli opiekun nie ma dla niego możliwości zapewnienia opieki zastępczej w razie swojej choroby, nad psem wisi widmo powrotu do schroniska.
foto%205.jpgfoto%206.jpg

Aby wszyscy byli szczęśliwi…

Jeżeli chcemy aby nasze życie z psem było szczęśliwe musimy mu zapewnić realizację wszystkich jego potrzeb, czyli odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i psychicznej. Bywają psy, którym wystarczy normalne towarzyszenie człowiekowi i wychodzenie na spokojne spacery. Ale są też takie, które potrzebują dużej dawki ruchu, np. intensywnego biegania. Są również psy, dla których najlepszym rozwiązaniem jest regularny trening szkoleniowy z posłuszeństwa lub wysiłek psychiczny np. praca węchowa i tropienie. Dlatego zastanówmy się ile czasu i w jakiej formie jesteśmy w stanie poświęcić psu i szukajmy psa, który będzie z nami czuł się dobrze.

Jeżeli w twoim domu są inne zwierzęta koniecznie poinformuj o tym przed wyborem psa. Niektóre z naszych psów nie mogą zamieszkać w domach z innymi zwierzętami ponieważ nie są w stanie z nimi poprawnie egzystować. Jeżeli opowiesz nam o aktualnie posiadanych zwierzętach i ich charakterze doradzimy w jaki sposób bezpiecznie wprowadzić nowego członka rodziny do domu.

Schronisko chętnie służy pomocą w doborze psa pasującego do rodziny.

Wybór kota

Jeżeli nosisz się z myślą o adopcji kota, powinieneś dobrze rozpatrzyć wszystkie plusy i minusy, aby zyskać pewność, że jesteś w stanie stawić czoło wyzwaniu. Weź pod uwagę nakład czasu, jaki codziennie musisz kotu poświęcić. Kot nie potrzebuje wprawdzie wyprowadzania na spacer, ale nie oznacza to, że może pozostawać sam przez całe dnie. Zostawiony bez opieki, może zacząć niszczyć meble czy znaczyć teren, zamiast prawidłowo korzystać z kuwety. Upewnij się, że masz zaprzyjaźnione osoby lub członków rodziny, którzy zaopiekują się zwierzakiem w razie Twojej nieobecności lub choroby. Nie podejmuj decyzji samodzielnie, jeśli nie mieszkasz sam. Na obecność futrzanego współlokatora zgodzić się muszą wszyscy domownicy. Musisz także wykluczyć ewentualne alergie na kocią sierść, które są częstym powodem oddawania kotów do schronisk. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, powinieneś zapytać właściciela, czy wyraża zgodę na nowego lokatora.

Od wieku kota zależy w dużej mierze jego aktywność i ochota do zabawy i interakcji z człowiekiem. Decydują się na adopcję młodego kotka musisz liczyć się z tym, że będzie wymagał on większej ilości zabawy, a i aktywność będzie przejawiał większą. Co się z tym wiąże? Np. podarte firanki  To od Opiekuna, w dużym stopniu, zależy czy wychowa swoje kocię na grzecznego kota czy będzie się zmagać ze zniszczeniami przez całe jego kocie życie.

Płeć decyduje, z kolei, o skłonnościach do znaczenia terenu czy walk terytorialnych. Kot, który wcześniej wychodził na zewnątrz, w nowym domu również powinien móc korzystać z mądrej wolności. Są koty, które nie będą tolerować innych zwierząt w swoim otoczeniu, zaś koty przyzwyczajone do towarzystwa będą cierpiały bez kompana do zabawy. Dużą zaletą przygarniania czworonogów ze schronisk, jest fakt, że od opiekunów możesz dowiedzieć się, jakie usposobienie ma wybrany kot i jak może reagować na konkretne sytuacje. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na to, czego możesz spodziewać się od kota, lub na co zwrócić uwagę po tym, jak się do Ciebie wprowadzi.

Jeśli w Twoim domu są inne zwierzęta koniecznie poinformuj nas o tym przed wyborem kota.

Niektóre nasze koty nie powinny mieszkać z innymi przedstawicielami swojego gatunku, inne z żadnymi innymi zwierzętami, jeszcze inne mogą, a wręcz powinny mieć towarzystwo.

Jesteśmy po to, by możliwie najlepiej, pomóc Ci w doborze kota do Twojej rodziny.