foto%203.pngfoto%204.jpg

Szczeniak czy pies dorosły?

Pierwsze pytanie jakie się nasuwa to czy wybrać szczeniaka czy psa dorosłego. Szczeniaki mogą dostarczyć wiele radości, pod warunkiem że ma się dużo czasu i cierpliwości. Pamiętaj, że młode zwierzę wymaga dużo więcej kontaktu z człowiekiem, tak więc trzeba mu poświęcić sporo czasu by zaspokoić jego sferę emocjonalną i właściwie ukształtować osobowość. Musimy się też liczyć z tym, że w czasie dorastania i zmiany uzębienia szczenię będzie niszczyło wiele rzeczy.

Mało kto zdaje sobie sprawę ile korzyści wypływa z nabycia dorosłego psa. Większość dorosłych psów szybko przywiązuje się do nowych właścicieli, niektóre z nich robią to wyjątkowo żarliwie. Zdarza się ze dorosły pies przynosi ze sobą błędy poprzednich właścicieli – problemy z dyscypliną, objawy choroby sierocej – z tym można sobie poradzić.

Starszy pies może być dobrym towarzyszem życia. Nie jest już tak aktywny, jak młody pies, nie wymaga też takiego wkładu w wychowanie jak szczenię. Wybór starszego psa często podyktowany jest też względami praktycznymi. Szczenię będzie żyło jeszcze kilkanaście lat, a jeśli opiekun nie ma dla niego możliwości zapewnienia opieki zastępczej w razie swojej choroby, nad psem wisi widmo powrotu do schroniska.
foto%205.jpgfoto%206.jpg

Aby wszyscy byli szczęśliwi…

Jeżeli chcemy aby nasze życie z psem było szczęśliwe musimy mu zapewnić realizację wszystkich jego potrzeb, czyli odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i psychicznej. Bywają psy, którym wystarczy normalne towarzyszenie człowiekowi i wychodzenie na spokojne spacery. Ale są też takie, które potrzebują dużej dawki ruchu, np. intensywnego biegania. Są również psy, dla których najlepszym rozwiązaniem jest regularny trening szkoleniowy z posłuszeństwa lub wysiłek psychiczny np. praca węchowa i tropienie. Dlatego zastanówmy się ile czasu i w jakiej formie jesteśmy w stanie poświęcić psu i szukajmy psa, który będzie z nami czuł się dobrze.

Jeżeli w twoim domu są inne zwierzęta koniecznie poinformuj o tym przed wyborem psa. Niektóre z naszych psów nie mogą zamieszkać w domach z innymi zwierzętami ponieważ nie są w stanie z nimi poprawnie egzystować. Jeżeli opowiesz nam o aktualnie posiadanych zwierzętach i ich charakterze doradzimy w jaki sposób bezpiecznie wprowadzić nowego członka rodziny do domu.

Schronisko chętnie służy pomocą w doborze psa pasującego do rodziny.